Podstawowe informacje o obrazach CD/DVD można znaleźć w tym poradniku.

Nieraz zdarzy się, że posiadamy obraz płyty w formacie, którego nie obsługuje posiadany program do wypalania płyt (np. mdf/mds, bin/cue itd.). W takim wypadku można oczywiście poszukać takiego programu do nagrywania, który da sobie radę z obrazem, jednak chyba lepszym i prostszym wyjściem będzie skonwertowanie opornego pliku do formatu obsługiwanego przez nasz program.

Bardzo dobrym narzędziem do tworzenia, edycji i konwersji obrazów jest płatny (dostępny na licencji testowej - shareware) obsługujący większość formatów obrazów płyt (w tym "egzotycznych") UltraISO. Można go pobrać z naszego portalu klikając w link POBIERZ.

1. INSTALACJA I KONFIGURACJA ULTRAISO

Podczas instalacji możemy wybrać, czy program ma powiązać ze sobą pliki ISO, umieścić skrót na Pulpicie, czy też dodatkowo zainstalować wirtualny napęd do obsługi obrazów (w przypadku posiadania programów np. Daemon Tools, czy Alcohol 120% lub 52% jest to całkowicie zbędne).

Po uruchomieniu programu naszym oczom ukaże się okienko informujące o posiadaniu niezarejestrowanej kopii programu. Limity kopii niezarejestrowanej dotyczą głównie tworzenia obrazów, a nas interesuje konwersja, która na szczęście nie jest niczym ograniczona. Klikamy w przycisk "Testuj UltraISO" i naszym oczom ukaże się główne okno programu.Klikając w przycisk konfiguracji (zaznaczony i podpisany na obrazku) ukaże nam się odpowiednie okno podzielone na karty:

"Ogólne" - możemy tu ustawić podstawowe funkcje takie jak domyślny folder przechowywanych obrazów.
"Zapisz" - możemy tu ustawić zaawansowane opcje dotyczące zapisu obrazów na dysku twardym komputera. osobom początkującym nie poleca się zmian w tym miejscu.
"Wypal" - możemy tu wybrać domyślny program służący do wypalania płyt.
"Wirtualny napęd" - możemy tu wybrać domyślny program do emulacji napędów, który będzie używany przez UltraISO.
"Integracja" - jak sama nazwa wskazuje służy do wyboru formatów obrazów płyt CD/DVD, które będą powiązane z programem.
"Kompresja" - możemy tu dopasować stopień kompresji tworzonych obrazów i tworzenie tzw. "wielowoluminów".
"Audio" - możemy tu dopasować funkcje dotyczące dźwięku w tworzonym obrazie.

Domyślna konfiguracja programu w zupełności wystarczy do konwersji obrazów, także nie ma potrzeby nic zmieniać.

2. KONWERSJA OBRAZÓW PŁYT CD/DVD

Klikając w przycisk "Konwertuj" (zaznaczony i podpisany na poprzednim obrazku) ukaże nam się małe okienko z opcjami konwersji. Możemy tu wskazać plik, który chcemy skonwertować, wybrać format do którego będzie przeprowadzona konwersja, wybrać miejsce zapisu itp.

W naszym przypadku chcemy skonwertować obraz w postaci plików MDF/MDS do popularnego ISO, obsługiwanego przez większość bezpłatnych programów do nagrywania płyt. W tym celu wskazujemy lokalizację pliku MDS w oknie konwersji UltraISO (oba pliki powinny być w tej samej lokalizacji, tj. np. w jednym katalogu), wybieramy folder wyjściowy (ten, do którego program ma zapisać skonwertowany plik) i wybieramy format wyjściowy do którego chcemy skonwertować plik, w naszym przypadku będzie to ISO.Po wybraniu interesujących nas opcji klikamy na przycisk "Konwersja", który zapoczątkuje proces konwersji pliku wg. wybranych przez nas parametrów.UltraISO posiada o wiele więcej przydatnych funkcji i możliwości, jednak aby wykorzystać całą gamę możliwości programu trzeba zakupić licencję.